ZÖLDSÉGEK MISOVAL ÉS BULGURRAL

Ázsiai ízvilágú, gyors és laktató ebéd, szinte maradékokból. A bulgurt előző este is elkészíthetjük, így ennyivel is egyszerűbb a dolgunk másnap. A mángold helyettesíthető más leveles zöldséggel, pl. fodroskellel, a bab csicseriborsóval és ha van póréhagymánk otthon, az is remelkül illik ebbe a keverékbe. Az étel lelkét a miso adja, ami egy fermentált, élő élelmiszer, szójababból és rizsből készül. Kifejezetten sós, így a lenti receptben nem szükséges külön sózni. Felbontás után jól lezárt edényben (én csatos üvegben tárolom), hűtőben sokáig eltartható alapanyag. Fontos, hogy a legkevesebb hőkezelés érje, mert különben rengeteg értékes baktérium elpusztulhat benne, ezért csak a főzés végén ízesítünk vele. A misot szívesen használom más ételekben is, pl. levesben, vagy egyszerűen vajjal krémesítem ki és friss bagettre, kenyérre kenem (erről nem lehet lekattani)...


Hozzávalók:
10 nagy barna csiperkegomba, szeletelve
1 vöröshagyma, finomra aprítva
3 gerezd fokhagyma, áttörve
1 babkonzerv (vajbab vagy borlotti), lecsepegtetve
1 csokor színes mángold (kb. 4 nagy levél), felcsíkozva
2 tekerésnyi firssen őrölt tarka bors
3 teáskanál szezámolaj
3 evőkanál szójaszósz
2 evőkanál olívaolaj
1,5 dl víz
2 teáskanál miso paszta (nálam shinshu yellow hikari miso)
pár csepp friss citromlé

15 dkg bulgur
2 dl forró zöldségleves


A gombaszeleteket olívaolajon lepirítjuk, majd kiszedjük a serpenyőből és félretesszük. A maradék olajon kis lángon a hagymát  üvegesre pároljuk és a fokhagymát is hozzáadjuk. Amikor a hagymák megpuhultak, a gombát visszatesszük, beleöntjük a babot és a mángoldcsíkokat. Ízesítjük bossal, szezámolajjal, szójaszósszal és kevés vizet is adunk hozzá. Lefedve puhára pároljuk. Amikor a zöldség elkészült, lehúzzuk a tűzől és kevés szaftot kiveszünk belőle. Ebben keverjük el a miso pasztát és ezt adjuk a zöldségekhez. Végül citromlével ízesítjük.

A bulgurt átöblítjük, nagyobb tálba öntjük. Rálocsoljuk a levest, és alufóliával lefedve kb. 30 percet pihentetjük. Miután felszívta a folyadékot és megpuhult, villával fellazítjuk, úgy, mint amikor kuszkuszt készítünk. Ha maradt még alatta leves, szűrőben lecsepegtetjük, a zöldségekkel tálaljuk.


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések